V boji s plochými nohami pomáhá i footscan

Footscan Detail W1000

Trápí vás bolavá záda, migrény nebo běháte a trpíte u toho bolestí? Viníkem může být špatný došlap, který ovlivňuje pohyb celého těla. A právě footscan může významně pomoci při jeho diagnostice a následné terapii.

Tento nenápadný přístroj má podobu černého obdélníku s mnoha tisíci senzory, které jsou tak citlivé a odolné, že by dokázaly změřit vše od kuřete po slona. Celé vyšetření včetně rozboru a návrhu vhodné terapie nezabere více než 20 minut.

Footscan používám velmi často, nejen však u pacientů s bolestí chodidel, ale i u pacientů s bolestí kolen či kyčelních kloubů, protože tyto bolesti často pramení z nesprávného postavení nohy při stoji nebo při chůzi. Footscan to dokáže detailně vyšetřit a ukázat, čímž výrazně zpřesní a zrychlí terapii,“ dodává k tomu Mgr. Jan Kmeť, vedoucí fyzioterapie kliniky Vršovická zdravotní a.s.

Vyšetření ploché nohy

V ortopedických i fyzioterapeutických ambulancích často lékaři řeší s pacienty bolesti v oblasti nohy. Ať už jde o plosky chodidel, nárt, kotník nebo Achillovu šlachu, bývá primární příčinou plochá noha.

Footscan W1000

Footscan je při vyšetření ploché nohy velmi užitečným pomocníkem, který přesně vyhodnotí biomechaniku došlapu. Nohu je potřeba vyšetřit v odlehčení – nejsnáze v sedě, ale důležitá je také dynamika, tedy při chůzi. U lidí, kteří mají bolesti jen při sportu, je dobré vyšetření i při charakteristickém pohybu například při běhu či skoku – odrazu a dopadu. Tyto pohyby jsou velice rychlé – v řádu milisekund a tak vidět jednotlivé fáze pouhým okem je téměř nemožné. Footscan dokáže pohyb nahrávat, a tak si je může lékař prohlédnout po jednotlivých obrázcích, čímž se diagnostika posouvá na další úroveň. Velice užitečné je také to, že vše můžeme pacientovi ukázat a on tak může lépe porozumět svému problému.

Digitální obraz statického otisku nohy ukáže na obrazovce místa, která jsou nejvíce zatížená vestoje v klidu a dynamická fáze vyšetření přinese informaci o tom, jak se tlak v plosce mění během kroku,“ vysvětluje ortoped MUDr. Teyssler z kliniky Vršovická zdravotní a doplňuje: „Následná léčba ploché nohy probíhá za pomoci rehabilitace, fyzioterapie, ortopedických vložek na míru nebo v krajním případě operace.“

Přesná diagnostika ploché nohy a následná úspěšná terapie výrazně posouvá kvalitu pohybu a prožitku ze sportu.