Rozhovor s primářem oddělení ortopedie, MUDr. Petrem Mašátem

Masat

Ortopedie Vršovice je jedno z nejmodernějších pracovišť v Evropě, které jako jedno z mála v ČR nabízí komplexní operační ošetření kyčelního kloubu. Pojďme si představit člověka, který celé oddělení vede. Proč se dal na ortopedii, co rád poslouchá na operačním sále a jak je to s gumovými medvídky na klouby nám prozradí primář MUDr. Petr Mašát, Ph.D.

Pane primáři, začneme rovnou otázkou na tělo – jaký jste?

Od malička jsem se věnoval sportu a sport mě vždy velmi bavil. Hrával jsem závodně lední hokej a v dospělosti jsem pak s kamarády založil florbalový tým, který funguje dodnes. V práci se snažím být perfekcionista a profesionál. Jiná cesta, myslím, k dobrému výsledku nikdy nevede.

Máte rád výzvy a složité operace?

Pokud si vnitřně zhodnotím, že je to výzva pro mě dosažitelná, tak v rámci určitých hranic ano. V medicíně si však nemůžeme dovolit nějak riskovat a zkoušet si, co ještě kdo dokáže. Proto se i na našem pracovišti v rámci ortopedie snažíme specializovat každý na určité odvětví v oboru a v tom se stále vzdělávat a zdokonalovat, abychom zvládli i ty složité operace a výkony.

Ortopedii se dnes věnujete přes dvě desetiletí. Jak jste se k ní dostal?

Ortopedii se věnuji již od promoce 21 let. Hned po dokončení VŠ jsem nastoupil na místo sekundárního lékaře na Ortopedickou kliniku UK 2.LF a FN Motol a tam strávil prvních 13 let praxe. Od malička jsem lékařem asi být nechtěl, ale když jsem na gymnáziu přemýšlel kam dál, zjistil jsem, že mě nejvíce baví studium biologie a biochemie, a proto byla další volbou přihláška na lékařskou fakultu. Vzhledem ke své celoživotní blízkosti ke sportovnímu prostředí mi pak ze všech oborů medicíny ortopedie tak nějak vyplynula, i proto, že jsem chtěl dělat nějaký chirurgický obor, který mi připadal akčnější a zábavnější.

Jak jsou na tom Češi s pohybovým aparátem? A jak se podle Vás změnila ortopedie jako taková oproti době před lety, kdy jste začínal?

Myslím, že Češi jsou na tom s pohybovým aparátem postupně hůře a hůře. Ale je to asi celosvětový trend a celkový styl života. Vše je pro nás díky pokročilým technologiím pohodlnější a nenutí nás to se více fyzicky namáhat a zatěžovat. Ortopedie se za ty roky změnila výrazně. Masívní rozmach zaznamenaly artroskopické techniky, velký pokrok byl udělán i v endoprotetice díky novým materiálům i přístupům a celá ortopedie se postupně subspecializuje do menších podoborů a kategorií.

Kolik operací máte již za sebou? Je nějaká, na kterou si speciálně pamatujete?

Operací provedu v posledních letech tak kolem 450 za rok, samozřejmě ze začátku to bylo výrazně méně. Pamatuji si rámcově především právě ty složitější výkony, ze kterých se snažím i pro budoucí roky se nějakým způsobem poučit.

Někdo na sále poslouchá hudbu, jiný vyžaduje ticho. Co Vám pomáhá k soustředění při operacích?

Mám rád, když není na sále úplně hrobové ticho. Většinou posloucháme na sále nějaké rockové rádio.

Jak se k Vám jako pacient mohu dostat? A odkud k vám pacienti až jezdí?

Pacienti se ke mně mohou dostat jednoduše tak, že se objednají na ambulanci Vršovické zdravotní. Žádné předchozí doporučení nepotřebují. Jezdí k nám pacienti z celé České republiky, doslova od Chebu až po Ostravu. Kolegové dokonce mají i pacienty za Slovenska. Objevili se u nás už i pacienti jako samoplátci z Itálie nebo Anglie.

Traduje se, že je ortopedie pro operatéry fyzicky jeden z nejnáročnějších oborů. Je to pravda? A jak se udržujete v kondici?

Určitě jde o jeden z těch fyzicky náročnějších oborů. Celková fyzická zdatnost a síla jsou, aspoň u některých typů operací, nezbytné. Naše operace sice většinou netrvají, v porovnání s některými jinými chirurgickými obory, časově tak dlouho, ale fyzická síla je u nich třeba. Snažím se udržovat v kondici tím, že pokud čas dovolí, rekreačně dál sportuji. Chodím si většinou pravidelně zahrát tenis nebo golf, rád jezdím na kole nebo chodím po horách.

Když jsme u těch pověr, tak co říkáte na gumové medvídky nebo prasečí nožičky jako podpora zdraví kloubů?

Většina želatinových bonbonů, ať už mají jakýkoliv tvar, je vyráběna z agaru pocházejícího z mořských řas, který neobsahuje živočišný kolagen. Kolagen je bílkovina, která tvoří základ všech pojivových tkání, tedy i vazů a kloubních chrupavek. Takže želatinové bonbony našemu tělu ničím neprospějí a spíše mu uškodí i díky spoustě sacharidů, barviv, aromat a konzervantů. U prasečích nožiček zase není ideální vysoký obsah živočišného tuku.

Jak se vlastně starat o tělo, aby klouby nebolely?

Asi nejvhodnější je pravidelná a přiměřená pohybová aktivita, úměrná fyzické zdatnosti každého z nás a udržování si správné hmotnosti. Extrémy jak ve smyslu přetěžování pohybového aparátu či naopak celkové pasivity, stejně tak jako nadváha, postupně potíže s klouby a celým pohybovým aparátem pravděpodobně přinesou.

Co je pro Vás největší odměnou?

Z pracovního hlediska je to samozřejmě jasné: spokojený pacient.