Jsou brusinky opravdu zázrak pro močový měchýř?

Brusinky

Všichni jsme už asi slyšeli, že při zánětu močového měchýře mohou pomoct brusinky. Jestli je to pravda a jak zánětům předcházet nám řekl urolog z kliniky Vršovická zdravotní MUDr. Václav Ptáček.

Potíže spojené s močovými cestami mohou být opravdu nepříjemné. Jak je poznáme včas?

Nejčastějším signálem jsou palčivé pocity při močení, které se bez léčby mohou rozvinout v pálení, řezání a bolest, aniž by došlo k řádnému vyprázdnění.

Jak člověk zánět močového měchýře „chytí“?

Infekce je nejčastěji zanesena bakteriemi z vnějšího okolí. Ty se usadí na stěně močového měchýře a dál se množí. Pokud zasáhne dolní část močového ústrojí jedná se o zánět močových cest.

Jak poznáme, že máme zánět močového měchýře?

Jak bylo již zmíněno výše, tak močení doprovází bolest a pocit pálení a řezání. Moč je zakalená, zapáchá a může být zabarvená krví. Celkově se můžete cítit slabí, unavení a mít zvýšenou teplotu.

Lékař diagnózu potvrdí vyšetřením pohmatem a testem moči. Léčba je poměrně snadná, ve většině případů stačí antibiotika.

A vhodná prevence?

Jako preventivní opatření je velmi účinné dodržování pitného režimu, proud moči totiž dokáže infekci v počátečním stadiu oslabit. Obecně je velmi nežádoucí oddalovat potřebu, pravidelné vyprazdňování zajistí vyplavení choroboplodných zárodků, které se drží na stěnách močového měchýře.

Dále je potřeba dbát na hygienu a udržovat spodní část těla v teple.

Převážná většina zánětů močového měchýře u mladých žen je vyvolaná pohlavním stykem. Tady ale kromě celibátu může trochu pomoci jen zvýšený příjem tekutin a včasné vymočení po sexu.

Obecně pro posílení obranyschopnosti ženského intimního ústrojí je vhodné používat speciální mýdla určená k intimní hygieně a nosit bavlněné spodní prádlo.

Jako prevence lze též užívat brusiny, které mají antibakteriální účinky nebo speciální bylinné čaje. Pokud však infekce propukne, pouze užívání brusinek nepomůže a je žádoucí postup další léčby konzultovat s lékařem.