Jak správně vybrat batoh do školy?

Batoh 1

Blížící se začátek školního roku je pro rodiče prvňáčků i starších školáků spojen s výběrem a nákupy školních potřeb, nové obuvi i školních batohů. Jistě není jednoduché sladit přání dítěte s účelností a kvalitou výrobků.

Vzhledem k tomu, že problematika bolestí zad patří mezi civilizační choroby a obtíže se posouvají již do dětského věku, výběr správného školního batohu patří k základním předpokladům prevence vadného držení těla.

Jelikož samotný obsah batohu představuje dostatečnou zátěž, určitě by jedním z hlavních kritérií výběru měla být hmotnost samotného batohu. Doporučená norma ČSN batohu pro 2. stupeň je 1400 g, na našem trhu však není problém vybrat školní batoh s hmotností pod 1000 g.

Dalším kritériem při výběru je zádová část. Konstrukce by měla být anatomicky tvarovaná do písmene S, aby kopírovala přirozený tvar páteře. Vyhovující je zádová část s pevným polstrováním a pevným stabilním dnem. Fixaci na zádech zajistí pohodlné, dostatečně široké polstrované popruhy s možností úpravy délky popruhů. Při nošení na zádech by školák měl využívat oba popruhy.

Kvalitní materiál umožní dostatečné odvětrávání, přehlednost a účelnost zajistí členění jednotlivých oddílů.

5 bodů, na které si dát při nákupu pozor:

  1. VÁHA BATOHU – samotný batoh by měl vážit co nejméně, nicméně je třeba vzít v úvahu, že kvalitně zpracovaný batoh s polstrovanými zády a pevným dnem bude vždy o něco těžší,
  2. BEZPEČNOST – bezpečnostní prvky (odrazové plochy) by měly být samozřejmostí,
  3. BYTELNÉ DNO – zejména pro menší děti je vyztužené dno výhodou a batoh bude stabilnější,
  4. ERGONOMICKÁ ZÁDA – absolutní podmínka pro zdravý vývoj dětských zad,
  5. POHODLNÉ POPRUHY – aby děti batoh i se zátěží neřezal a nošení bylo co nejvíce komfortní.

Batoh 2Základy pro správný výběr přezůvek

Neméně důležitý je i výběr obuvi a přezůvek do školy. Plochá noha patří též k civilizačním problémům a často souvisí i s bolestmi zad. Obuv do školy by proto měla zajistit správné postavení nohy, měly by být vyrobena z přírodních materiálů, dostatečně vzdušná, s fixací paty. Pro celodenní nošení nedoporučujeme dnes velmi oblíbené crocsy, ve kterých není zajištěna stabilní opora nohy. Barefooty nejsou rovněž vhodné na rovné povrchy.

Do nového školního roku doporučujeme i denní pohybové aktivity, které děti vedou k obratnosti a celkové tělesné zdatnosti.

Přejeme Vám šťastné vykročení první školní den a úspěšný rok.