Co by měla obsahovat lékárnička na cestách + 3 zázračné tipy

Lekarnicka 4

Léto a s ním spojené výlety, objevování nových míst a spoustu zábavy, ale také nových nebo neznámých rizik. Jak správně vybavit lékárničku, aby vám dovolenou nic nezkazilo? Stačí být připraven na základní typy situací, kterou mohou nastat a drobné komplikace Vám dovolenou nezkazí. My vám poradíme jak na to.

Na začátku je třeba si ujasnit, kam vás dovolená zavede. Vybrali jste si aktivní pobyt v horách, relaxační dovolenou na chalupě u rybníka nebo letíte k moři? Podle toho se přizpůsobí i obsah lékárničky.

Co obecně nesmí v lékárničce chybět?

Rozdělili jsme obsah lékárničky do několika kategorií, aby se Vám lépe orientovalo.

Pravidelně užívané léky

Je dobré mít s sebou zásobu pravidelně užívaných léků zvlášť cestujeme-li do zahraničí, kde je obtížnější se k lékům na předpis dostat.

Léky proti cestovní nevolnosti

Bývá Vám na cestách nevolno nebo míváte žaludeční obtíže? Přibalte si určitě nějaké základní léky proti nevolnostem (obecně známý např. Kinedryl), někdy pomohou i zázvorové bonbony nebo speciální lízátka, která se Vám mohou hodit i na výletech lodí.

Léky proti průjmům a zažívacím obtížím

Zejména při cestách do zahraničí, ale i v tuzemsku, se Vám budou hodit základní léky proti cestovatelskému průjmu (např. aktivní uhlí). Lze přibalit i Endiaron nebo Imodium. Někteří nedají dopustit na místní zahraniční léky, ale základní zásobu léků na zastavení akutního průjmu je dobré mít vždy při ruce. V dětské variantě se nejčastěji využívá Smecta – prášek lze rozpustit v tekutině. Pokud jedete mimo civilizaci a máte malé děti, můžete zvážit i rehydratační roztoky, které malým dětem dodají ztracené minerály a látky nutné k zpětné hydrataci při úporných průjmech nebo zvracení.

Přípravky na ochranu pokožky před sluncem

V teplých krajích absolutní nezbytnost, stejně jako přípravky na podrážděnou/spálenou kůži od sluníčka s obsahem zklidňujícího panthenolu. Dětem nezapomeňte přibalit kvalitní opalovací přípravek vhodný na citlivou dětskou pokožku. Určitě by měl poskytovat ochranu proti UVA i UVB záření a měl by být voděodolný. Doporučován je ochranný faktor (SPF) 30 a vyšší.

Lekarnicka 2

Léky na rýmu, kašel a bolest v krku

Prochladnutí u vody, klimatizace nebo ledové nápoje jsou dovolenková klasika, která ale často způsobí nachlazení. Základní léky, které zvládnou ucpaný noc, kašel a bolest v krku by měly mít své místo v každé lékárničce, pokud ne v dospělé variantě, tak je určitě zabalte v dětském vydání, protože děti jsou k nachlazení náchylné, je pro ně velmi obtěžující a prokašlaná noc dokáže pokazit nejednu dovolenou.

Léky na bolest a horečku

Preparáty s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu

dokážou utlumit bolest a působí protizánětlivě, ideálně je mít oba v lékárničce zastoupeny. Paracetamol doporučují lékaři jako lék první volby při horečce, naopak přípravky s ibuprofenem jsou vhodnější při potížích vyvolaných zánětem.

Dezinfekce, obvazový materiál a náplasti

Základní dezinfekční přípravek a náplasti jsou nezbytností, pokud člověk cestuje s dětmi i bez nich. K tomu elastický obvaz, sterilní polštářky a hojivá mast a nic nás nezaskočí.

Další možnosti

  • teploměr
  • repelent a léky na ošetření hmyzího bodnutí – doporučujeme zcela určitě zabalit pro děti zejména při pobytech v české přírodě
  • pinzeta, nůžky – odstranění klíštěte, vyndání třísky, zatržený nehet to vše vyřeší během chvíle
  • oční úlevové kapky – při podráždění očí z různých příčin

3 zázračné tipy

Od našich zaměstnanců jsme vyzvěděli jejich tajné tipy na zázračné pomocníky v lékárničce na cestách.

  • Octanová mast – jeden z tajných triků našeho vedoucího fyzioterapeutů je octanová mast – univerzální pomoc při pohmožděninách, poštípání hmyzem a na otoky. Tedy pokryje nejčastější neduhy člověka na dovolené.
  • Bylinný sprej, sprej s aloe vera– na popáleniny, štípnutí hmyzem, drobné oděrky, při začínající rýmě nebo bolesti v krku na to vše ho používá nemalá část našeho zdravotnického personálu.
  • Speciální trik proti puchýřům – naše marketingová specialistka je vášnivou turistkou, a proto má s puchýři mnoho zkušeností. Na co přísahá, je namazání kritických míst (tam, kde víte, že se Vám puchýře mohou udělat) vrstvou mastného krému. Puchýř se pak vůbec neudělá nebo jen nesrovnatelně menší. Proč to tak je nevíme, ale hlavně, že to funguje. 😊

Lekarnicka 3