Články

Batoh 1

Jak správně vybrat batoh do školy?

Blížící se začátek školního roku je pro rodiče prvňáčků i starších školáků spojen s výběrem a nákupy školních potřeb, nové obuvi i školních batohů. Jistě není jednoduché sladit přání dítěte s účelností a kvalitou výrobků.

Vzhledem k tomu, že problematika bolestí zad patří mezi civilizační choroby a obtíže se posouvají již do dětského věku, výběr správného školního batohu patří k základním předpokladům prevence vadného držení těla.

celý článek

Lekarnicka

Vliv plavání na zdraví člověka

Plavání je vhodnou pohybovou aktivitou pro většinu lidí bez rozdílu věku nebo životního stylu. S plaváním lze začít doslova v jakémkoli věku, ačkoliv lze snadno předpokládat, že v životě plaval již každý.

Již v antice byl kladen důraz nejen na vzdělanost ducha, ale také na tělesný rozvoj a znalost plavání byla jeho naprosto nedílnou součástí. Co bychom za takový přístup dnes, vzhledem k pohybové gramotnosti populace, dali.

Důvodů, proč je plavání přínosné pro lidské tělo a proč byste neměli odkládat rozhodnutí začít pravidelně plavat či cvičit ve vodě, je několik.

celý článek

Lekarnicka 4

Co by měla obsahovat lékárnička na cestách + 3 zázračné tipy

Léto a s ním spojené výlety, objevování nových míst a spoustu zábavy, ale také nových nebo neznámých rizik. Jak správně vybavit lékárničku, aby vám dovolenou nic nezkazilo? Stačí být připraven na základní typy situací, kterou mohou nastat a drobné komplikace Vám dovolenou nezkazí. My vám poradíme jak na to.

Na začátku je třeba si ujasnit, kam vás dovolená zavede. Vybrali jste si aktivní pobyt v horách, relaxační dovolenou na chalupě u rybníka nebo letíte k moři? Podle toho se přizpůsobí i obsah lékárničky.

celý článek

Dsc 7409bb

Jak se chovat ke svému tělu v době home office?

Ve snaze zabránit šíření nemoci Covid 19 začalo mnoho z nás pracovat z domova, je omezen provoz sportovišť a většina lidí se snaží zbytečně nevycházet. To vše má samozřejmě vliv na náš pohybový aparát.

Zeptali jsme se proto jak se teď chovat ke svému tělu Mgr. Jana Kmetě, vedoucího fyzioterapeuta Vršovické zdravotní, který mimo jiné prozradil, jak si s aktuální situací poradil on sám.

celý článek

Dsc 7016o

Jak se udržet fit za necelých 10 minut denně?

Nouzový stav odezněl, věci se pomalu vrací do zažitých kolejí, ale řada z nás i nadále pokračuje v práci z domova a možnosti pohybu, zejména organizovaných lekcí, které velkou část lidí udržují v kondici, jsou stále omezené. Pojďme si ukázat sérii několik jednoduchých cviků, které nám pomohu udržet si fyzickou kondici. I pro Vás je zpracoval vedoucí fyzioterapeut Mgr. Jan Kmeť a nepotřebujete k nim nic víc než vlastní tělo a trochu prostoru. Obecně se dá říct, že nám chybí přirozený pohyb, fyzickou zátěž si nerozkládáme, ale přichází jednorázově (například …

celý článek

Pikrepo

Sladký spánek a jak ho docílit

Naše zdraví je ovlivňováno mnoha faktory. Jednou z nezanedbatelných věcí, jež ovlivňuje nejen naši fyzickou ale i psychickou kondice je spánek. Čemu věnovat pozornost, než se ke spánku uložíme prozradí naše rehabilitační lékařka MUDr. Irena Koudelková. Podmínky pro kvalitní spánek Vzhledem k tomu, že ve spánku trávíme téměř třetinu života, je třeba věnovat pozornost podmínkám, ve kterých spíme. Samozřejmostí pro zdravý spánek by měla být vyvětraná místnost, nejlépe s přísunem čerstvého vzduchu a dostatečné zatemnění, což je předpoklad pro tvorbu hormonu melatoninu, který spánek usnadňuje. Kvalitu spánku ovlivňuje i omezení …

celý článek

Brusinky

Jsou brusinky opravdu zázrak pro močový měchýř?

Všichni jsme už asi slyšeli, že při zánětu močového měchýře mohou pomoct brusinky. Jestli je to pravda a jak zánětům předcházet nám řekl urolog z kliniky Vršovická zdravotní MUDr. Václav Ptáček. Potíže spojené s močovými cestami mohou být opravdu nepříjemné. Jak je poznáme včas? Nejčastějším signálem jsou palčivé pocity při močení, které se bez léčby mohou rozvinout v pálení, řezání a bolest, aniž by došlo k řádnému vyprázdnění. Jak člověk zánět močového měchýře „chytí“? Infekce je nejčastěji zanesena bakteriemi z vnějšího okolí. Ty se usadí na stěně močového měchýře a …

celý článek

J69c6127

Jsou onemocnění pohybového aparátu fenoménem nové doby?

Nějaká forma onemocnění kloubů je typická pro většinu populace nad padesát let, ale není neobvyklé, že s kloubními potížemi přichází za lékaři i dnešní třicátníci. Žijeme ve světe extrémů, který negativně působí i na naše pohybové ústrojí. Přes týden sedíme v kanceláři u počítače a o víkendu se vydáme na dlouhý výlet na kole, běhat nebo s kolegou na squash. Taková jednorázová zátěž spojená se špatnou výživou, nadváhou a přeceňováním vlastních sil je pro naše klouby dlouhodobě neudržitelná a časem přijde na řadu návštěva lékaře ortopeda. Klinika Vršovická zdravotní poskytuje …

celý článek